Trenéři se školili v České Skalici

Kurz pro trenéry druhé a třetí třídy, kterého se účastnili i poděbradští jachtaři, se konal 27 – 29. září. V článku na náš web o něm referuje Josef Čermák:

V uvedeném termínu proběhl kurz pro trenéry Jachtingu v třetí a druhé třídě. Celý kurz vedl Michal Kučera na vysoké profesionální úrovni. Připravil bohatý program, ve kterém značně převládala praktická část výuky a předávání poznatků při trénování dětí v lodní třídě Optimist.

 

Výuka probíhala za velmi příhodných podmínek na Rozkoši v sídle Jachetního oddílu TJ Slavia – jachting Česká Skalice.

Název „Praktický seminář“ byl opravdu praktický se vším všudy. Rozfázované úkoly na vodě! Při otočce „HUP, HUP“, podskočit plachtu a být na druhé straně současně s plachtou, která přelétá. Jeden z trenérů v té chvíli poznamenal, že žák měl být při přeskakování vepředu. Michal ale odvětil, že to nás teď netrápí, trénujeme totiž jeden úkon a ne dva, protože by to pro děti bylo příliš složité. Tak to jsme se učili opravdový rozfázovaný tréning, kdy se trenér zaměří pouze na jeden úkon a ty ostatní záměrně přehlíží. Ale jen do další fáze výcviku.

Mladí závodníci se před našima očima měnili a rychle učili. Netrvalo dlouho a otáčky 360 stupňů zvládali pod deset vteřin. Michal se střídal se závodníky ze člunu na optimistu a předváděl, co po nich chce. Pak se vrátil na člun a mladý závodník po něm rychle zopakoval zadaný úkon. To ve mně zanechalo hluboký dojem.

Odpočinek malého závodníka v optíku jsem neznal, ale člověk se učí celý život a tak neexistuje trenér, který by se nepotřeboval vzdělávat. Najednou jsem si uvědomil, že z optimista je špičkové nářadí na kterém se dá provádět spousta vrcholových úkonů.

Michal na nedělní ráno vyhlásil rozcvičku. Slyšel jsem hodně názorů od ostatních trenérů, že ani nenastoupí a rozcvičku vynechají. Nakonec všichni nastoupili a začal běh směrem na břeh k lodím. My šli, což Michalovi nevadilo a s dětmi běhal kolem nás, až na plac kde rozcvička probíhala, ale jak!

Michal měl dva míče. Stoupli jsme si do kruhu a jeden dovnitř kruhu. Přehazovali jsme přes toho v kruhu míč a jak ho někomu zachytil, tak šel do kruhu místo něj. Rychle situaci Michal měnil na dva a i tři v kruhu. Pak kdo hodí červený míč tak se otočí o 360 stupňů ve vlastní ose a kdo odhazuje fialový míč tak udělá dřep s výskokem. Trestem při chybě byly kliky a tak podobně. Všichni jsme se do takovéto rozcvičky zapojili se zápalem a ani nešlo něco ošálit. Perfektní rozcvička zábavnou formou.

V sobotu večer jsme psali treningový plán na neděli. Vše Michal zapsal a v neděli ráno po rozcvičce jsme vybrali optimální variantu. Michal zapojoval do tréninkového procesu jak trenéry, tak závodníky. Tím učil jak závodníky, tak trenéry. Školení mělo hloubku, účel, smysl a velký přínos ve vzdělávání trenérů.

Velké poděkování Michalovi. Zdaleka jsem zde nepodchytil a nenastínil všechno, tak Vám doporučuji, abyste byli na dalším školení od Michala s tím, že budete mít štěstí a bude pro Vás volné místo.

Závěrem bych chtěl podotknout, že ve středu po tomto soustředění proběhl tréning optimistů na jezeře v Poděbradech, kde trénoval Jirka Bulůšek a využil veškerých poznatků a nabytých zkušeností od Michala, čímž velmi pozitivně překvapil závodníky a trenéry co se tréningu účastnili.

Bc. Josef Čermák

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s